Spis treści:
1. BAC oraz BRAC – co ma wspólnego z przelicznikiem?
2. Wzór najlepszym przelicznikiem na promile
Zaczyna się weekend, zaczyna się zabawa, lecz co wtedy, gdy następnego dnia musimy jechać do pracy samochodem lub na wycieczkę? Zastanawiamy się, czy w naszym organizmie, występuje jeszcze alkohol. Decydujemy się jechać, mimo suto zakrapianej imprezy, nagle kontrola drogowa. Policjant podaje wynik w mg/l - ale co on oznacza?
W tym artykule dowiesz się, jak według wzoru przeliczyć mg na promile i odwrotnie, poznasz znaczenia skrótów BAC oraz BrAC.
Przelicznik alkoholi mg na promile jest ważny, szczególnie, gdy nie jesteśmy pewni stanu trzeźwości po otrzymaniu wyników w mg. Normy obowiązujące w innych krajach UE możemy sprawdzić na stronach Ministerstwa danego kraju. W Polsce dopuszczalna wartość stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu jest niższa niż 0,10 [mg/l].
Alkomaty dowodowe, czyli policyjne pokazują wynik w miligramach na litr wydychanego powietrza [mg/l].
Przelicznik alkomatu na promile, wynika z zawartości alkoholu we krwi i podawana jest w promilach [‰]. Zdecydowana większość alkomatów osobistych, dla ułatwienia podaje wyniki w takiej jednostce
Zasada przeliczenia mg na promile jest dość prosta, należy otrzymany wynik w mg pomnożyć przez dwa. W Polsce współczynnik wynosi 2,1, przez tyle musimy pomnożyć, aby otrzymany wynik w mg/l, przeliczyć na wynik w promilach.
Wzór najlepszym przelicznikiem na promile
Najpopularniejszym miernikiem trzeźwości w Polsce jest promil [‰]. Dla tego otrzymując wynik w mg\l wielu z nas nie ma zielonego pojęcia, jak te wyniki interpretować
Przyjmując, że urządzenie, którym zostaliśmy zbadani zostało skalibrowane prawidłowo - możemy obliczyć stężenie alkoholu według wzorów.
Przelicznik mg na promile oraz przelicznik promili na mg w alkomacie podany w artykule pozwoli Ci dowiedzieć się, czy możesz jeździć autem poza granicami Polski, ponieważ w innych krajach UE obowiązują inne dopuszczalne wartości.
Poniżej informacja jak obliczyć stężenie alkoholu:
A [mg/l] x 2,1= B [‰], gdzie:
A to wartość stężenia alkoholu w mg/l
B to wartość stężenia alkoholu w [‰]
Przelicznik alkoholu mg na promile policzymy na przykładzie, gdy mamy wynik 0,20 [mg/l] x 2,1 = 0,42 [‰], co to znaczy? Jeśli nasz alkomat jest prawidłowo skalibrowany i pokaże wynik w promilach np. 0,50 [‰] to na alkomacie policyjnym wyświetli się wynik pomiaru 0,238 [mg/l].
W przypadku przeliczenia alkomatu z promili na mg wskazany wynik w promilach dzielimy przez 2,1 np. 0,50 [‰] / 2,1= 0,238 [mg/l].
BAC oraz BRAC – co ma wspólnego z przelicznikiem?
Krótko wyjaśnimy, co oznaczają te skróty, czy można przeliczyć alkohol mg na promile.
BAC to z angielskiego Blood Alcohol Concentration tłumaczymy to jako stężenie alkoholu we krwi. Wyrażane jest w promilach [‰]. Większość alkomatów do użytku osobistego, korzysta właśnie z takiej formy
BrAC to z języka angielskiego oznacza Breath Alcohol Concentration co oznacza stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Wyrażane jest w mg/l. Tego typu miara, stosowana jest często w alkomatach specjalistycznych.
Stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu jest szacunkowo proporcjonalne do stężenia alkoholu we krwi, możemy więc uznać zależność BrAC od BAC. Dzięki temu przelicznikowi, używając odpowiednio skalibrowanego alkomatu, który mierzy zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, możemy określić stężenie alkoholu we krwi, bez konieczności przeprowadzenia jego badania.
Przeliczenie mg na promile jest proste, sprawdzamy stężenie alkoholu w mg, wynik wykazuje np. w wydychanym powietrzu 0,5 mg/l.
0,5 mh/l x 2100/1000= 1,05 [‰].
Przeliczenie alkomatu z promile na mg, jeśli wynik na alkomacie wynosi 0,2 [‰], wykonujemy następujący wzór:
0,2 [‰] x 1000/2100= 0,095 [mg/l]
Ułatwiająca tabela
Znając już odpowiednie wzory przeliczników, oraz dopuszczalnej wartości stężenia alkoholu w Polsce, możemy według dołączonej tabelki, poznać wartości promili na mg/l i odwrotnie. Ta tabelka ułatwi nam rozeznanie o stopniu stanu upojenia
Warto wiedzieć, że w krajach Unii Europejskiej są trzy wartości przelicznika stężenia alkoholu. Dla krajów tj. Dania, Finlandii, Francji, Norwegii, Hiszpanii i Szwecji 2000:1 w Polsce 2100:1, a na Malcie oraz Wielkiej Brytanii 2300:1. Oznacza to, że wynik z badania alkomatem dowodowym w zależności od kraju może się różnić o 15 %, pomimo identycznej zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.