Alkomaty używane przez Policję do badania trzeźwości kierowców, to urządzenia elektroniczne, które zgodnie ze specyfikacją producenta mają pewną dopuszczalną granicę błędu. Oznacza to, że wskazany na wyświetlaczu alkomatu konkretny wynik posiada margines błędu. Większość alkomatów, których używa policja, posiada zakres błędu +/- 0.01mg/l. Nie ma urządzeń, które mierzyłyby z idealną pewnością. Jakie znaczenie może mieć do dla kierowcy oskarżonego w sprawie karno-procesowej ?
Przede wszystkim należy podkreślić, że wynik badania analizatora zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu dokonanego podczas kontroli jest przeważnie jedynym dowodem w sprawie sądowej. Dopuszczalna najwyższa wartość alkoholu w wydychanym powietrzu to 0,10mg/l. Każda niższa wartość jest według prawa dopuszczalna i nie może być rozpatrywana jako wykroczenie, nie mówiąc już o przestępstwie.
Dla zobrazowania sytuacji podajmy jako przykład kierowcę, który podczas kontroli wykonał trzy pomiary w pewnym odstępie czasu i najwyższa wskazana wartość wyniosła 0,10 mg/l. W tym przypadku sprawa zostanie skierowana do sądu, a kierowca będzie oskarżony o wykroczenie. Grozi to mandatem karnym oraz odebraniem dokumentu prawa jazdy. I tutaj na korzyść kierującego podziała fakt, że alkomat posiada dopuszczalny błąd pomiarowy +/- 0.01mg/l. Czyli badany kierowca mógł podczas badania alkoholu w wydychanym powietrzu mieć, 0,09mg/l, 0,10mg/l lub 0,11mg/l.
Analogicznie wygląda to dla kolejnego ‘granicznego progu’ - 0,26mg/l. Takie konkretnie wskazanie najwyższego pomiaru podczas badania alkomatem spowoduje, że kierowca zostanie oskarżony o przestępstwo. Ponieważ sąd musi wziąć pod uwagę dopuszczalny błąd pomiarowy analizatora alkoholu, o którym producent informuje w specyfikacji technicznej, to należy przyjąć, że osoba badana miała w wydychanym powietrzu 0,25mg/l, 0,26mg/l lub 0,27mg/l. Wynik najmniejszy robi kolosalna różnice, ponieważ zmienia kwalifikacje czynu z przestępstwa na wykroczenie. Jest to kara pozbawienia prawa jazdy na okres do 3 lat, a nie powyżej 3 lat, jak miało by to miejsce przy wyższych stężeniach alkoholu w wydychanym powietrzu i co bardzo ważne zdejmuje z kierującego status osoby karanej za przestępstwo.
Należy wiedzieć, że w przypadku, gdy nie da się w 100 procentach określić winy oskarżonego to zgodnie z polskim prawem sąd musi orzec na jego korzyść. We wskazanych przykładach alkomat nie daje perfekcyjnego wyniku zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, ponieważ posiada dopuszczalny błąd pomiarowy. Co oczywiste, świadkowie, a więc policjanci nie są w stanie obiektywnie określić, które wskazania należałoby brać pod uwagę. Podczas rozprawy karno- procesowej sąd musi uznać najniższe wyniki uwzględnione przez możliwy błąd pomiarowy.