Jak wybrać alkomat?

Jeśli planujesz zakup alkomatu to naturalne, że zastanawiasz się jaki model wybrać. Aby decyzja była dobrze przemyślana to musisz wziąć pod uwagę kilka czynników.

Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie ‘do jakich celów będę używał alkomat’. Na rynku dostępny jest szeroki wybór alkomatów osobistych, dowodowych, przesiewowych i barowych. W zależności od przeznaczenia urządzenia doradzimy Tobie odpowiedni typ alkomatu.

Rodzaje alkomatów

Alkomaty osobiste cieszą się popularnością największej grupy klientów. To odpowiednie testery trzeźwości dla osób, które potrzebują co jakiś czas sprawdzić, czy alkohol spożyty dzień wcześniej całkowicie został usunięty z organizmu. Są to wygodne, przenośne alkomaty. Ich pomiary są mniej lub bardziej wiarygodne, w zależności od wybranego modelu. Można je zakupić w bardzo rozsądnych cenach.

Zapraszamy do sprawdzenia oferty w zakładce alkomaty osobiste.

Alkomaty dowodowe to już bardziej profesjonalne urządzenia. Zastosowano w nich zaawansowane technologie. Wyniki ich pomiarów mogą służyć jako materiał dowodowy w sądach. Alkomaty, aby stały się dowodowymi, muszą przejść specjalistyczne badania i testy. Pozytywne wyniki potwierdza odpowiedni certyfikat wydawany na 6 miesięcy. Posiadacz takiego alkomatu, chcąc w pełni korzystać z jego przeznaczenia musi zatem zadbać o regularne serwisowanie. Z tego typu alkomatów chętnie korzystają firmy, agencje ochrony i POLICJA.

Alkomaty przesiewowe to urządzenia pozwalające na bezustnikowe/bezkontaktowe pomiary. Dzięki zainstalowaniu bardzo trwałego sensora elektrochemicznego, alkomat ten jest w stanie dokonać wielu pomiarów w krótkim czasie. Jego główne atuty to szybkość pomiaru, powtarzalność i dobra wytrzymałość. Dzięki temu alkomat ten służy np. policji podczas akcji drogowych, w firmach budowlanych i innych branżach, gdzie w krótkim odstępie czasu trzeba dokonać wielu pomiarów. Alkomaty przesiewowe nie podają zawartości alkoholu we krwi. Wynik badania wskazuje odpowiednio przypisana dioda, przeważnie zielona – badany jest trzeźwy, czerwona – wykryto zawartość alkoholu we krwi badanego.

Ostatnia grupa dostępnych na rynku alkomatów to alkomaty barowe. Są to urządzenia stacjonarne, które wykorzystuje się w dyskotekach, pubach, hotelach i innych miejscach publicznych w celach zarobkowych. Osoba, aby dokonać pomiaru zawartości alkoholu musi najpierw wrzucić do automatu odpowiednią monetę. Oczywiście alkomatów takich nie kupuję się na użytek osobisty.

Cena i firma

Jeśli wiesz już jaki typ alkomatu będzie najbardziej pasował do Twoich potrzeb to z pewnością spotkasz się kolejnym wyborem. Który model najlepiej wybrać i ile pieniędzy mogę przeznaczyć.

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych modeli alkomatów. Ich ceny zaczynają się nawet od 30zl. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że testery trzeźwości kosztujące poniżej 100 zł. z założenia można traktować jako zabawkę, a ich pomiary nie są wiarygodne. Przeważnie są to „chińskie podróbki”wykonane niskim kosztem, co ma olbrzymie przełożenie na jakość. Zatem jeśli myślimy o alkomacie jako o rozsądnym zakupie to musimy mieć na uwadze, ze w tym przypadku cena idzie w parze z jakością.

Nasze wieloletnie doświadczenie poparte opiniami zadowolonych klientów sprawia, że przy wyborze alkomatu polecamy firmę DATECH bądź SENTECH. Są to koreańskie firmy specjalizujące się w produkcji alkomatów dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii. Ich alkomaty stosują klienci w celach osobistych jak również zawodowych. Są to profesjonalne urządzenia z których korzysta między innymi policja na całym świecie. Wysoką jakość alkomatów firmy Datech oraz Sentech potwierdzają międzynarodowe certyfikaty.

Półprzewodnikowy czy elektrochemiczny?

Alkomaty dzielą się na półprzewodnikowe i elektrochemiczne w zależności od zastosowanego sensora. Alkomaty elektrochemiczne to urządzenia nowszej technologii. Charakteryzują się większą trwałością sensora, dokładnymi i powtarzalnymi wynikami pomiarów. Wielu handlowców będzie namawiało na zakup alkomatu półprzewodnikowego kusząc niską ceną. Owszem są to alkomaty tańsze i przy odpowiednim użytkowaniu względnie przyzwoite. Może się jednak okazać, że będzie to tylko pozorna oszczędność. Należy pamiętać, że zakup alkomatu to nie ostatni wydatek z nim związany. Każdy posiadacz alkomatu musi go regularnie kalibrować. Koszt jednorazowej kalibracji w obu przypadkach jest w prawdzie taki sam, jednak alkomaty półprzewodnikowe wymagają częstszego serwisowania, a sensor zużywa się szybciej. Dla porównania producenci zalecają kalibracje alkomatu z sensorem półprzewodnikowym raz na pół roku bądź co 300 pomiarów, natomiast alkomaty elektrochemiczne raz w roku lub nie częściej niż co 500 pomiarów. Zatem proponujemy zastanowić się czy nie warto wydać trochę większej kwoty na lepszy alkomat.

Dlaczego naszym zdaniem, warto wybrać alkomat elektrochemiczny: zastosowano trwalszy sensor, mniejsza tolerancja błędu, jest podatny wyłącznie na etanol (sensor półprzewodnikowy jest czuły na wiele substancji jak np. mięta, tytoń itp.), dłuższe odstępy między wymaganą kalibracją

Alkomat półprzewodnikowy vs elektrochemiczny

Rodzaj alkomatu

ALKOMATY PÓŁPRZEWODNIKOWE

ALKOMATY ELEKTROCHEMICZNE

Rodzaj sensora

półprzewodnikowy

elektrochemiczny

Zastosowanie

- wstępny pomiar indywidualnych użytkowników - ale wymagające wiedzy o metabolizmie alkoholu / muszą być używane świadomie.

- pomiar indywidualnych użytkowników,

- urządzenia przesiewowe,

- urządzenia dowodowe (Świadectwo Wzorcowania – AL9000, ALP-1),

- urządzenia stacjonarne / barowe- na monety – zarobkowe.


Podatność na czynniki zakłócające pomiar

TAK.

Sensor wrażliwy np. na mięte, tytoń., spożywane pokarmy.

NIE.

Sensor wrażliwy wyłącznie na etanol.

Precyzja pomiaru

ok. +/- 20%

ok. +/- od 3 do 10%

Wpływ rozładowania baterii na wynik pomiaru

Sensor musi być rozgrzewany do wysokich temperatur (300-400 stopni Celsjusza), co wymaga dużo energii. Dlatego w przypadku, gdy baterie są na wyczerpaniu, sensor nie zostaje odpowiednio rozgrzany, co skutkuje błędnym pomiarem.

Brak wpływu

Żywotność sensora

Około 300-1000 pomiarów - około 12 m-cy.

Wysokie stężenia alkoholu mogą powodować natychmiastowe spalenie sensora lub rozkalibrowanie urządzenia.

Nawet do 5 lat

Powtarzalność wyniku w czasie

Niestabilna

Stabilna

Kalibracja alkomatu

- co 300 pomiarów,

- co pól roku

Zgodnie z zaleceniami producentów, kalibrację należy przeprowadzać co 150-300 testów lub 3 do 6 miesięcy. Podane wartości to dane przybliżone i należy je traktować jako górną granicę. Przy wykonywaniu pomiarów dla stężenia>1 promila, sensor zużywa się zdecydowanie szybciej i kalibracja będzie wymagana już przy ok. 100-150 testach. Użytkowanie niezgodne z instrukcją może również przyśpieszyć konieczność kalibracji, np. wykonanie pomiaru zaraz po spożyciu alkoholu, wówczas stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu znacznie przewyższa zakres pomiarowy urządzenia co w rezultacie prowadzi do rozkalibrowania alkomatu lub nawet trwałego uszkodzenia testera.

- co 500- 1500 pomiarów,

* w zależności od modelu

- co rok

Potrzeba częstości kalibracji może ulec zwiększeniu, jeśli alkomat przechowywany jest niezgodnie z zaleceniami (np. w zbyt niskiej lub w za wysokiej temperaturze) lub na skutek niewłaściwego użytkowania (np. poprzez wykonywanie pomiarów natychmiast po spożyciu alkoholu, kiedy w ustach wciąż jeszcze znajdują się jego pozostałości).

Kraj produkcji czujnika

Korea, Chiny

Korea, Chiny, USA, Kanada, UE.

Zdjęcia sensora

''

''

Gdzie najlepiej kupić alkomat?

Wbrew pozorom to gdzie kupisz alkomat też nie jest bez znaczenia. W większości sklepów czy to internetowych czy stacjonarnych ceny konkretnych modeli zbliżone. To co jest istotne dla Ciebie to jaką 'opiekę' może Ci zaoferować sprzedający. Przede wszystkim kup alkomat w puncie, który posiada własny serwis. To zapewni Ci fachową obsługę a w razie ewentualnych problemów będziesz mógł liczyć na szybką pomoc, nawet na miejscu ( jak u nas). Sprawdź też czy sprzedawca 'istnieje w internecie' tzn czy posiada sklep internetowy, czy posiada poztywne opinie itp. To powinno być gwarancją, że zrobi wszystko co w jego mocy żeby klient był zadowolony i nie pisał negatywnych opinii na forach. To na co koniecznie musisz zwrócić uwagę to czy sklep oferuje w okresie gwarancyjnym program bezpłatnej kalibracji i w jakiej cenie- po tym okresie Często oferta sprzedaży alkomatu zawiera bezpłatną kalibracje, jednak zwróć uwagę na okres i ilość bezpłatnie wykonywanych usług.SZYBKI KONTAKT
Pracujemy:
poniedziałek- piątek
Adres:
Warszawa ul. Pasaż Ursynowski 11 lok U7
Zadzwoń: 22 376 25 44
Napisz: info@expertmarket.pl

satysfakcja-gwarantowana

kalibracja-alkomat-warszawa

allegro-aukcje

SKAPIEC

przelewy24

Newsletter

KUPON na START. Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać zniżki na zkupy oraz informacje o promocjach i wyprzedażach.

Zapisz się na nasz Newsletter